Už 6 týdnů je za námi

15.06.2021

Jak se to stalo ? To si chovatel při všech radostech a práci kolem štěňátek málem ani neuvědomí, a najednou je to tu. Z malých slepých miminek jsou aktivní psí kluci a holčičky, kteří váží mezi 5 a 6kg, hrají si spolu, zlobí mámu Pusinku, chůvu Quiny a hlavně si užívají pozornosti starší sestry Áji. Dovádějí na dvorku, zvládnou překonat mezi dvorky 2 schodky (které neublížily Áje ani nikomu jinému v jejich věku), rády si hrají na zlé psy - štěkají na sebe přes plot volně přístupného kotce, a užívají si pozornosti všech návštěv, kterých se tu střídá opravdu hodně. Pokud si tedy zrovna neudělají poobědovou siestu a neprospí většinu návštěvy.

Máma už jim samozřejmě nestačí a postupně jim nabízí mlíčko méně a méně, vlastně už jen jednou za den je ochotná postát jak bájná vlčice nad Romulem a Remem, pod ní se ale místo malých zakladatelů Říma přetlačují všechna štěňátka ve snaze přisát se aspoň na chvíli.

Mnohem důležitější je už od 4 týdnů miska, či spíše misky. Pokud se ve 4.týdnu štěňátka učila, jak jíst z misky, teď už to bravurně ovládají a styl vysavač jim není cizí. K jedné misce už se dávno nevejdou a sotva by se na ni vešlo všechno krmení, které naráz spořádají. Už jen jednou za den je to maso, ale na posezení, nebo spíše postavení, protože žádný si k jídlu nesedá, spořádají téměř 3 kg kvalitní svaloviny (hovězí, telecí, krůtí, kuřecí) podle toho, co je zrovna čerstvé nebo rozmražené. 

Po výborné zkušenosti s granulemi Cibau od Farminy i tentokrát používáme právě tyto granule Cibau Maxi Puppy, která štěňátka skvěle tráví a mají po nich pěkná hovínka :-). Granule dostávají 3x denně dobře nasáklé teplou vodou. Rádi si po nich malí uličníci dají ještě mléko pro štěňata, takové přilepšení, které jim stále moc chutná.

Ve čtvrtek 10.6. proběhlo další focení, fotky najdete zde.

Dnes budou všichni hafani, malí i velcí, potřetí odčervení. Tabletky už jsou připravené, tavený sýr k maskování toho hořkého fujtajblu taky. Na sobotní poledne je naplánované čipování a očkování, na což bude pan doktor potřebovat dost času a klid, proto nám nabídl dobu mimo ordinační hodiny. Dle odhadu to klidně 3 hodiny zabere, než bude vše provedeno, vyplněno, nalepeno, orazítkováno a podepsáno... Jen mě děsí, že sobota má být nejteplejším dnem tohoto týdne, naštěstí pan doktor má v ordinaci příjemné klima a cesta by neměla zabrat víc než 15 - 20 minut.

Teď už jen zvládnout 21.6. kontrolu vrhu, a zhruba od 25.6. se štěňátka mohou vydávat se svými novými páníčky domů. Dle zájmu to vypadá, že se většina psích dětí rozprchne do nových domovů mezi 25.6. a 4.7.