Vrh A - nar. 5.4.2019 - má své majitele.

otec: Rover Riomadea Grande
matka: Carrera Balmoral Moravia

Štěňátka mají 6 týdnů, na všechny se těší jejich budoucí páníčci.

19.5.2019

Utíká to tak rychle... Před 3 a půl týdny se přikrmovali z láhve mlíčkem pro štěňátka, před 3 týdny začali vykukovat z boudy a venčit se mimo pelíšek na podložky, ochutnali mleté masíčko a rychle zjistili, jak umí plnit bříška, před 2 a půl týdny už chodili většinou vykonávat velkou potřebu mimo boudu jako zkušení mazáci ( v necelých 4 týdnech), před 2 týdny se začali krmit granulemi, nejen masíčkem, kaší pro štěňátka a tvarohovo- jogurtovo-piškotovou směsí , před týdnem dostali první větší kousky masa a také je začaly víc zajímat hračky, zjistili, jak skvěle se válí a řádí v podestýlce z dřevité vlny, před několika dny si poprvé vyzkoušeli okusovat maso z kuřecích a králičích stehýnek ( a že jim to šlo !) a od včerejška mají prozkoumaný celý prostor běžně využívaný našimi holkami, včetně jejich boudy a kotce. Navíc už přišli na to, že po nočním krmení a venčení se pod ořechem je nejlepší jít chvíli okusovat do boudy některého z páníčků, že k tomu nepotřebují pomáhat, aby trefili, spolehlivě se orientují, a po vydovádění se všichni spokojeně spí v boudě až do rána. Uvnitř už je přitom spolehlivě čisto, nejen že se neobjeví bobeček, ale ani loužička.

Jsou to prostě malí velcí psi, průzkumníci, co na svých výletech z dvorku na dvorek zvládají odrazit se a skočit všema čtyřma naráz :-D ( přece nebudou ťapkat ze schodu na schod - jsou jen dva), když je můžou seskočit. Taky vrčet, štěkat, bojovat o hračky, přetlačovat se u misek... 

Fotky jsou opět na Facebooku Ivana Burianová nebo zde.

Štěňátka mají 5 týdnů, 1 holčička je volná.

11.5.2019

Neuměla jsem si představit, že bych se musela rozloučit se zatím nejmenší žlutou fenečkou, teď už Amálkou. Zůstane v Hodolanech a naše "srdce Hodolan" - tatínek - už se na ni nesmírně těší. :-) Do Německa tedy nepůjde, ale ani žádná jiná. Na růžovou fenečku Aidu čekají páníčci na Slovensku, ostatní děti nám tentokrát zatím zůstávají na dosah - v okruhu asi 200 km. Zadaní jsou všichni 3 psí kluci a 5 holčiček. Světle modrá Alexia - tolik připomínající babičku Lexinku - zůstane doma v Krčmani, fialová holčička Annie už také poznala svou skvělou budoucí rodinu, kde bude nesmírně milovaná a určitě i šťastná. Červená holčička Amy si již také vybrala své budoucí prima páníčky.

Aika 5 týdnů
Aika 5 týdnů
Aika 4 týdny
Aika 4 týdny
Aika 5 týdnů
Aika 5 týdnů
Aika 4 týdny
Aika 4 týdny

Přidali jsme fotky týdenních štěňátek zde.

14.4.2019

První týden je za námi

13.4.2019

Vrh A má jeden týden. Všechna štěňátka dobře pijí i rostou, pít a spát je celý jejich svět. Občas už také ze spaní i v bdělém stavu štěknou nebo zavrčí, snaží se při pohybu k mléčnému baru stavět na nožičky, ale na cestu zatím nevidí. Naviguje je čumáček. 

Tři dny měla štěňátka obtížnější, ale úspěšně to dohánějí.

Občas se stane, že všechno neprobíhá tak ideálně, jak bychom chtěli. Nám letos první týden trochu ztížila maminka Pusi, která od třetího do pátého dne po porodu nechtěla pořádně jíst, nevzala si ani piškoty s tvarohem, syrové maso vůbec ( dřív ho jedla), vařeného trochu. Samozřejmě ubývalo mléko a štěňátka měla malé přírůstky. Veterinář nedoporučil přikrmování štěňátek, že jim snížíme imunitu, přesto jednou jsme jim sušené mléko zkusili dát, ale bez velkého zájmu. Přidávali jsme ho tedy Pusince, to si vzala, ale také maximálně 2x za den. Když už to vypadalo, že bez kapaček se neobejdeme, rozhodla jsem se, že takto ne, že jí nebudeme podstrojovat u miminek, odkud se skoro nehnula ( na procházky jsem ji sice musela vždycky na sílu vytáhnout, ale jakmile byla před domem, byla veselá a v pohodě), že se vrátí zpátky do smečky. Štěňátka zůstala v teple a máma musela ven. A najednou to šlo ! Chuť k jídlu se vrátila, mléko taky. Sice jsme se nevrátili k původní stravě ( granule Brit Care), Pusince vaříme hovězí a doplňujeme přílohovými granulemi Yoggies, postupně přidáváme "nabušené" Yoggies kachna + zvěřina, ale je radost vidět, jak s chutí vymete misku 3x denně. 

Opět jsme se přesvědčili, že ani pěkná řádka odchovaných vrhů neznamená, že do fenky vidíme, že víme hned, co je zrovna pro ni nejlepší. Teď už bude určitě jen lépe a lépe, miminka 3 ztracené dny doženou a bude vše, jak má být.

Vrh A Srdce Hodolan je na světě

Štěňátka se narodila 5.4.2019. Maminka Pusinka (Carrera Balmoral Moravia) přivedla na svět svůj první vrh samostatně ( pod naším dohledem) a vzorně se o miminka stará. U porodu jsme se prostřídaly, asistovala i Pusinčina chovatelka a naše kamarádka Alena Koukalová a také úžasný človíček - kamarádka Zdenka Chudárková ( panička šampiona Lexe z Hodolan), která přijela na pomoc až od Hulína.

Máme tedy 6 holčiček a 3 kluky, všechna štěňátka jsou předběžně zamluvená. 


Nové domovy

08.06.2019

Štěňátka se nám už týden postupně rozjíždějí do nových domovů. Jsme přesvědčení, že jsme zodpovědně vybrali nové majitele. Naše smečka je k nově příchozím vítací a ověří si jejich toleranci k hromadám chlupů téměř všude :-D.

Včera se v areálu kempu Knížecí rybník v Zárybničné Lhotě u Tábora konala tradiční Speciální klubová výstava Klubu švýcarských salašnických psů, který zastřešuje a řídí chov všech 4 plemen trikolorních švýcarských pasteveckých psů. Na výstavu bylo přihlášeno celkem 342 psů a fen všech 4 plemen.

Všechna štěňátka už mají své budoucí páníčky. Věříme, že jsme opět vybrali ty nej, se kterými se budou mít skvěle. Ještě nás čeká čipování, očkování, přejímka vrhu... a pak se již děti budou rozjíždět do nových domovů.

V pátek 5.4.2019 se Pusince narodila štěňátka, 6 fenek a 3 psi. Předběžně jsou zamluvení. Už teď je jasné, že do domovské chovatelské stanice z Hodolan půjde jedna z holčiček - Amálka, druhá zůstane doma - Ája, v PP Alexia ( jako poděkování její babičce Lexince za Pusinku). Na Slovensko zamíří Aida, na další jména mají budoucí majitelé ještě pár...